Eğitim Sistemimiz

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Anne baba olarak bir evlat yetiştirmenin en zor tarafı sağlıklı, mutlu ve özgüvenli bir birey olma yolunda onun hayatı ile ilgili en doğru kararları almaya çalışmaktır.  Ebeveynlik konusunda en donanımlı anne babalar bile bazı noktalarda çocuklarının gelişim süreçlerinde güvenebilecekleri uzman kişiler tarafından kendilerine rehberlik edilmesine ihtiyaç duyarlar.  Çocuklarının gelişimiyle ilgili pek çok konuda alacakları uzman destek; çocuklarının sosyal, duygusal ve akademik olarak sağlıklı gelişiminde önemlidir. 

Akılı Kolej olarak tüm öğrencilerimize ulaşabileceğimiz gelişimsel ve önleyici rehberlik çalışmalarımız sayesinde her öğrencimizin gelişim süreçlerine tam destek verirken yaşanabilecek olası sorunlarla ilgili önleyici rolümüzü de yerine getiriyoruz.

 

İlkelerimiz

Tüm öğrencilere ulaşmak esastır. Bu nedenle tüm öğrencilerimizin gelişimini olumlu yönde etkileyecek çalışmalar planlanır.                                                         

Çalışmalarımız gizlilik prensibine dayanır.                   

Saygı ve gönüllülük çok önemlidir. Her bireye saygı duyulur ve yürütülecek süreçlere gönüllü olarak katılımı hedeflenir.                                                                        

Her birey değerlidir ve önemlidir. Danışan olduğu gibi kabul edilir, yargılanmaz, eleştirilmez.                

Her bireyin gelişimi kendi içinde değerlendirilir; başkaları ile kıyaslanmaz.        

     

Doğru Bilinen Yanlışlar

ÖN YARGI: Psikolojik danışmanlık sadece yoğun ve derin duygusal problemi olan kişiler içindir.
GERÇEK: Psikolojik danışmanlık herkese yöneliktir. Psikolojik danışmanlık; kendini daha iyi tanımak, arkadaşları ve ailesiyle olan ilişkilerini geliştirmek, yalnızlık, utangaçlık ve kaygı gibi duygularla sağlıklı olarak başa çıkmak, güçlü yönlerini ortaya koymak, duygularını etkili şekilde ifade etmek, stres ve sınav kaygısı ile baş etmek, hedeflenen başarıya ulaşmak, mesleki gelişim açısından doğru tercihler yapmak gibi pek çok konuda gerekli yardımları yapmaktır.

ÖN YARGI: Psikolojik danışmaya başvuran kişiler zayıf karakterli kişilerdir.                                                                            

  GERÇEK: Psikolojik danışmaya başvuran kişiler zayıf değil; yaşamlarından ve kendilerinden sorumlu olduğunun farkında ve var olan problemleri, yaşadıkları zorlukları çözmek için ilk adımı atmış cesur kişilerdir.

ÖN YARGI: Değişim çok kolaydır.
GERÇEK: 
Değişim her zaman kolay değildir. Üzerinde zaman ve emek harcanması gerekir ancak gelişim için kaçınılmazdır.

ÖN YARGI: Rehber öğretmen öğütler verir.
GERÇEK: 
Rehber öğretmen, problemlerin nasıl çözüleceği konusunda öğüt veren kişi değildir. O, danışma süreci içinde koyulan hedeflere ulaşmak, çeşitli konularda sağlıklı karar vermek veya problemleri çözmek konularında kişilerin kendileri için en doğru olanı bulmasına yardımcı olandır.

ÖN YARGI: Rehberlik hizmetlerine başvuranların rehber öğretmenleriyle paylaştıkları, bireysel dosyalarına işlenmektedir ve herkese açıktır. 
GERÇEK: Psikolojik danışmanın en önemli ilkelerinden birisi gizliliktir. Psikolojik danışmaya başvuranlar hakkında veya bu kişilerin danışmanlarına anlattıkları konularla ilgili olarak onların izni olmadan hiç kimseye veya kuruma bilgi verilmez. (Kişinin kendine ya da çevresindekilere zarar vereceği durumlar hariç.)

 Size Özel PDR Çalışmalarımız    

“Okulumu Tanıyorum ve Seviyorum!”

ORYANTASYON: Aramıza yeni katılan öğrencilerimize okulun fiziki olarak tanıtılması, tanışma ve kaynaştırma oyunlarının oynanması ve duygu paylaşımının yapılmasını içeren bir program uygulanır.

“Geleceğe Hazırım!”

21. YY BECERİLERİ PDR MÜFREDATI:  Akıllı Kolej PDR Bölümü tarafından 21. yy becerileri olan yaratıcılık, iletişim, işbirliği,  problem çözme ve eleştirel düşünme başlıkları altında belirlenen kazanımlarla hazırlanan bir programdır. Öğrencilerle yürütülen faaliyetlerin yanı sıra aileyi de etkinliklere katarak tam bir etkileşim ve öğrenme sağlanır.

YAŞAM ve KARİYER YOLCULUĞUM PROGRAMI: Donald Super, «Kariyer ve Yaşam Boyu Gelişim Teorisi»nde çocukluk döneminin kariyer seçiminin şekillenmesine olan etkisini açıklar. Bu programdaki etkinliklerle ilkokul öğrencilerimizin kendini tanımalarına ve kariyer bilinci oluşturmalarına destek oluyor; kariyer gelişim dosyalarını oluşturmalarını sağlıyoruz.

“Her Konuda Yanımda!”

BİREYSEL PSİKOLOJİK DANIŞMA: Aile içi iletişim, kardeş kıskançlığı, akran çatışmaları, okul fobisi vb. konularda psikolojik teknikler ve ölçme araçları ile problemin saptanması ve uygun çözümlerin bulunması; akademik başarı takibi ve gerekli yönlendirmenin yapılması bireysel psikolojik danışma hizmetlerimizdendir.

“Okurum, Öğrenirim!”

BİREYSEL PSİKOLOJİK DANIŞMA: Aile içi iletişim, kardeş kıskançlığı, akran çatışmaları, okul fobisi, arkadaşlık ilişkileri vb. konularda, çeşitli psikolojik teknikler ve ölçme araçları ile problemin saptanması ve uygun çözümlerin bulunması, akademik başarı takibi ve gerekli yönlendirmenin yapılması bireysel psikolojik danışma hizmetlerimizdendir.

“Savulun Sınavlar Ben Geliyorum!”

SINAV DANIŞMANLIĞI: Ulusal sınavlara hazırlanan öğrencilerimizin bu süreçteki tüm zihinsel ve duygusal ihtiyaçları dikkate alınarak yürütülen danışmanlık hizmetidir. Sınav sisteminin tanıtılması, öğrenciye uygun çalışma yöntemlerinin belirlenmesi, hedef belirleme, kaygıyı azaltmaya yönelik motivasyon çalışmaları ve sınav sonrası uzman tercih danışmanlığı yapılmaktadır.

DİKKAT DİKKAT! Öğrenme, pek çok beceriyi gerektirir.  Odaklanma ve dikkat de bu becerilerden bir tanesidir. Bu konuda desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimizle dikkat becerilerini geliştirmeye yönelik egzersizlerle yürüttüğümüz bir programdır.

“Uzmanlarla Baş başa!”

EĞİTİM KOÇLUĞU: Akıllı Kolej, öğrencilerimizin gelişimi noktasında öğretmenlerle işbirliği içerisinde takibini sağlamaktadır. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizin özel yönleri ve öğrencilerin hakkında (Akademik başarı, sosyal uyum ,davranış bozuklukları, aile içi iletişim, akran baskısı, duygu durumu, hedef belirleme, zaman yönetimi gibi.) bilgiler alarak, öğrencilerimize yakınlaşarak  dokunmaya çalışmaktadır. Haftalık ve aylık olarak düzenli raporlar hazırlanarak Rehberlik Servisi bilgilendirilmektedir.

VELİ SEMİNERLERİ: Yıl içinde çeşitli konularda okul psikolojik danışmanları ve uzman konuklar tarafından velilerin ihtiyaç duyduğu konularda seminerler düzenlenmektedir.

ÖĞRENCİ SEMİNERLERİ: Verimli ders çalışma, akran zorbalığı, bilişim suçları ve güvenli internet kullanımı,  sınav sistemi bilgilendirme, etkili test çözme teknikleri, ergenlik dönemi özellikleri, dikkati güçlendirme egzersizleri, etkin problem çözme vb. konularda sınıf çalışmaları yapılmakta ve/veya seminerler verilmektedir.

Eşsiz Deneyim ve Paylaşımlar!”

BAHAR PSİKOLİK DANIŞMANLIK

Akıllı kolej aile üyesi olan,Bahar Psikolojik Danışmanlık,uzman kadrosu ile aile,öğretmen ve öğrenci gelişimlerine Rehberlik servisi ile birlikte desteklerini eksik etmemiştir.

ÖZEL AKILLI OKUL ETİMESGUT KAMPÜSÜ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SEMİNER ETKİNLİK PROGRAMI

 
 

EKİM

DEĞİŞEN SINAV SİSTEMİ 9-10-11-12

ÖĞRENCİYE, VELİYE

 

KASIM

TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ 12. SINIF VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ VE DEĞERLER EĞİTİMİ 9-10-11-12 SINIF

ÖĞRENCİYE

 

ARALIK

ERGENLERLE ETKİLİ İLETİŞİM 9-10-11-12. SINIF

VELİYE

 

OCAK

ÖFKE KONTROLÜ İLE BAŞA ÇIKMA TÜM OKUL -SINAV DÖNEMİ ANNE BABA TUTUMLARI 12. SINIF

ÖĞRENCİYE

 

ŞUBAT

SINAV STRESİ İLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ 12. SINIF

ÖĞRENCİYE

 

MART

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE ÖNLEME YÖNTEMLERİ ( TÜM OKUL)

ÖĞRENCİYE, VELİYE

 

NİSAN

MESLEK TANITIMI BÖLÜMLER 9-10 SINIF

ÖĞRENCİYE, VELİYE

 

MAYIS

YKS BİLGİLENDİRME- FAKÜLTE GEZİLERİ 11-12 SINIFLAR

ÖĞRENCİYE

 

 

ÖĞRENCİ GRUP ÇALIŞMALARI: İhtiyaç doğrultusunda verimli çalışma, öfke kontrolü, güvenli davranış, sınav kaygısı ile baş etme,  iletişim becerileri, özgüven, benlik algısını geliştirme, çatışma çözme, liderlik vb. konularda grup çalışmaları yapılmaktadır.

“Kendimi Tanıyorum!”

TANIMA ÇALIŞMALARI: Kayıttan önce gerçekleştirilen, her sınıf seviyesi için farklı yapılandırılmış bu çalışmaların amacı öğrencilerimizin farklı gelişim alanlarında güçlü oldukları ve desteklenmesi gereken yönlerinin tespit edilmesidir.

KÖS (Kişisel Öğrenme Stili) TESTİ: Kişiye Özgü Öğrenme Modeli’nin önemli bir adımı olan KÖS envanteri sonuçları veli ve öğrencilerle bireysel olarak paylaşılır. Bu görüşmelerde öğrencinin öğrenme stili, öğrenme stiline uygun çalışma ortamı, ihtiyaçları, motivasyon kaynağı gibi konularda bilgi verilir.

KET(Kariyer Eğilim Testi): Dr. John Holland'ın RIASEC modeline dayanan Kariyer Eğilim Testi öğrencilerin ilgilerine, becerilerine ve kendi kişilik özelliklerine uygun meslekleri belirlemektedir.

“Profesyonel Yaklaşımlar!”

ÖĞRETMENLERE DANIŞMANLIK: Rehber öğretmenler; sınıf öğretmenleri ya da mentor öğretmenlerle ayda bir rutin olarak yaptıkları bireysel görüşmeler ve ihtiyaç dahilindeki toplantılarla öğrencilerle ilgili bilgi alışverişini sağlar ve yapılacak bireysel çalışmalar birlikte planlarlar.

Unutulmamalıdır ki, rehber öğretmeninin görev ve sorumluluklarının etik açıdan bazı sınırlılıkları vardır. Rehber öğretmen, öğrencinin yoğun desteğe ihtiyaç duyduğu durumlarda (özel eğitim, terapi vb.)  ihtiyaca yönelik uzmanlara yönlendirme yaparak yönlendirici işlevini yerine getirir.

Rehberlik Servisi - Ölçme ve Değerlendirme

 • Problem Tarama Envanteri
 • Beck Depresyon Ölçeği
 • Sınav Kaygısı Ölçeği
 • Başarısızlık Nedenleri Ölçeği
 • Mesleki Yönelim Envanteri
 • Çok Yönlü Kişilik Envanteri
 • Öğrenme Sitilleri Envanteri
 • Benlik Tasarımı Ölçeği
 • Kısa Semptom Envanteri
 • Kendini Değerlendirme Ölçeği
 • Çalışma Davranışını Değerlendirme Ölçeği

“Akıllı Kolej her Konuda Yanımda!”

Üniversiteye Hazırlık ve Meslek Danışmanlığı

Akıllı Kolej öğrencileri Üniversite yolunda artık "bende varım" diyerek çalışmalarına devam ediyor...

1-SINAVA HAZIRLIKTA ETÜT İMKANI

Üniversite Hazırlık sürecinde öğrencilerimize derslerinde eksiklerini gidermek ve sorularını çözüme ulaştırmak için birebir etüt imkanı sağlıyoruz.

2-ÖĞRENCİX’LE SINAV DAHA KOLAY

Akıllı Kolej gelişen teknolojiyi yakından takip ediyor.. Öğrencilerimiz sınavı ötelemesin diye dersleri bir tık daha yaklaştırdık. Öğrencix sistemiyle birlikte ,öğrencilerimiz internet üzerinden uzman eğitim kadrosu tarafından hazırlanmış ders videolarına ulaşım sağlayacaktır.

3-SINAV SÜRECİNDE DENEME SINAVI

Öğrencilerimize aylık periyotlarla deneme sınavı uygulanmaktadır. Böylece öğrencilerimizin sınav kaygısını azaltarak,sınava daha rahat girmesini sağlıyoruz.

4-SINAVA YÖNELİK YAYINLAR

Farklı yayınlar kullanılarak, öğrencilerimizi birçok soru stili ile buluşturup, sınava hazırlıkta bir adım öne geçmesini sağlıyoruz.

5-SINAV SÜRECİNDE MOTİVASYON

Bu süreçte öğrencilerimizin moral ve motivasyonunu artırmak için, kültürel, sosyal ve gezi faaliyetleri düzenlenmektedir.

 

6-MESLEKİ TANITIM GÜNLERİ

Öğrencilerimizin ilgi, tutum ve yetenekleri göz önünde bulundurularak, meslek seçimi sürecinde yönlendirmeler yapıyoruz.

Öğrencilerimizin çalışacakları alanlarla ilgili uzmanlar öğrencilerimizi seminerle bilgilendirme yapıyor.

Çeşitli üniversitelere ziyaretler sağlanıyor.

7-SINAV SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Sınav sistemi hakkında öğrencilerimizi bilgilendirilip, sınava daha bilinçli bir şekilde girmesi sağlanmaktadır.

 

TYT NEDİR? (BİRİNCİ AŞAMA SINAVI)
TEMEL YETENEK TESTİ

İlk aşama sınavı olup yükseköğretime geçiş yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken bir sınavdır.

Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen temel düzeyde bilgi, beceri ve yetkinlikleri kapsar.

NEDİR BU TYT MANTIĞI, NE AMAÇLANIR BU SINAVDA?

TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir.

Sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri amaçlar.

 

TYT SORU DAĞILIMLARI

2018 tyt

SÖZEL MANTIK  (40 TÜRKÇE 20 SOSYAL)

 Türkçe ve Sosyal soruları ile;

Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Adayın sosyal alanda ki beceri, kavrama muhakeme, akıl yürütme ve çıkarım noktalarında yeterliliğini ölçmektir.

Adayın Sosyal Bilimler alanına olan yatkınlığını ölçmek için yapılacaktır.

SAYISAL MANTIK (40 MATEMATİK 20 FEN)

 Matematik ve Fen Soruları ile;

 Temel matematik ve Fen Bilimleri alanında, bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Adayın Fen Bilimleri alanına olan yatkınlığını ölçmek için yapılacaktır.

TYT PUAN HESAPLAMA MANTIĞI

TYT PUUAN HESAPLAMA MANTI

PUAN HESAPLAMADA SÖZEL ve SAYISAL SORULARIN HEPSİ AYNI DEĞERDEDİR.

%50 SÖZEL (60 SORU)  + % 50 SAYISAL (60 SORU)

TYT SONUÇLARI NERELERDE KULLANILICAK?

TYT’DE 150 HAM PUANIN ÜSTÜ:

    * Önlisans programların (Örgün Açıköğretim)  tercihinde,

   * Özel yetenek sınavlarına ön başvuruda,

   * İkinci aşama Yükseköğretim Sınavlarında puan hesaplanma  hakkı verir.

Not: İlk aşamada  180 puan alma şartı 150 puana indirilmiştir.

TYT PUANI İLE ASKER ve POLİS MESLEK YÜKSEKOKULU ÖN BAŞVURULARI

Astsubay Meslek Yüksekokulu ön  başvurusunda kullanılacaktır. Ön başvuru için kaç ham puan gerektiği başvuru sürecinde açıklanacaktır.

 Polis Meslek Yüksekokulu ön başvurusunda kullanılacaktır. Bu okulun başvurusunda muhtemelen 250-280 aralığında bir ham puan istenecektir.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK:

TYT (İLK AŞAMA) PUANI İLE 4 YILLIK YÜKSEKOKULLARA YANİ LİSANS PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI YAPILMAYACAKTIR.

YÜKSEKOKUL (4 YILLIK)  KAZANMA HEDEFİ OLAN ADAYLARIN İKİNCİ AŞAMA YKS’YE GİRMELERİ VE BU YÜKSEKOKULLAR İÇİN GEREKLİ OLAN PUANLARI ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

İKİNCİ AŞAMA YKS’YE GİRİŞ

ADAY TYT PUANINI BİLMEDEN YKS’YE GİRECEKTİR. (Not: Aday TYT’den 150 puanı geçememiş ise YKS’ye girmiş olsa bile YKS puanı hesaplanmayacaktır.)

YKS başvurusu 2018 mart ayında ÖSYS (TYT ile beraber) başvurusunda alınacaktır.

TYT’de 150 ve üstü ham puan alan adaylar 2. aşama sınavında (YKS) puan hesaplama hakkına sahip olacaklardır.

TYT’de 150 puanı geçmiş ve YKS netleri ile aday YKS puan türlerinin her hangi birinde 180 ham puanı geçerse YKS barajını geçmiş olacaktır ve bu adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.Aday 180 puanı geçtiği YKS puanından tercih yapabilir.

 

YKS DERS KAPSAMLARI ve SORU SAYILARI

EDEBİTAY SOSYAL 1

 

Tarih-1 ve Coğrafya-1 Kapsamı

Coğrafya-1:  coğrafya öğretim programında belirtilen 9. ve 10. sınıf kazanımlarından oluşmaktadır

Tarih-1: Tarih dersinin 9 ve 10. sınıf tarih ve İnkılap Tarihi kazanımlarından oluşmaktadır.

Sosyal Bilimler-2 Sınavı ve Kapsamı:

SOSYAL

Felsefe Grubu: Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji ve Mantık Derslerinin tüm lise müfredatını kapsamaktadır.

Tarih-2 Coğrafya-2 derslerinin konu kapsamı; yukarıda belirtilen bu derslerin ortak konuları dışında kalan diğer tüm lise müfredatını kapsar.

Din dersinden muaf olan adaylar, ilave felsefe grubu sorularını yanıtlayacaktır.

Fen Bilimleri Sınavı ve Kapsamı:

fen bilimleri

Bu derslerin tüm lise müfredatını kapsar.

Matematik Sınavı ve Kapsamı

Matematik alanından 40 soru sorulmaktadır.
 Tüm Lise Matematik ve Geometri konularını kapsamaktadır.
(Not: YGS-LYS konularının tamamı)
Muhtemelen 25 mat 15 geometri sorusu sorulacaktır

Dil Sınavı:

İngilizce, Almanca yada Fransızca Dillerinden yapılır.

Aday bu üç dilden birini seçerek Dil sınavına girer.

80 soru sorulacaktır.

O dilin tüm lise müfredatını kapsamaktadır.

Haziranda TYT-YKS yapıldığı günden sonraki gün uygulanacaktır.

120 dakika sınav süresi olacaktır.

YKS UYGULANIŞI

YKS’de adaya tek kitapçık verilecektir. Aday kendi tercih önceliğine göre istediği testten başlayarak, istediği kadar test yanıtlayabilir.

Bu durumda adayın zamanı iyi kullanması açısından 2 veya 3 teste girmesi tavsiye olunur.

İkinci aşama sınavına 4 testten birden girilmesi zaman baskısı oluşturacaktır.

4 teste birden hazırlanmanın hiç gereği yoktur, lütfen kazanmak istediğiniz programı önceden seçiniz.

YKS SÜRELERİ:

SINAV SÜRESİ

 

HATIRLATMALAR

TYT’de 150 ham  puanı geçemeyen adayın YKS puanı hesaplanmaz.

TYT netleri YKS puanını hesaplamada kullanılır.

YKS başarısı / başarısızlığı TYT puanını etkilemez.

Aday YKS’de 180 ham puanı geçmese de, TYT ham puanında 150’yi geçtiği için, TYT puanı ile tercih yapabilir.

YKS puanları birbirinden bağımsız hesaplanır.

YKS puanı hesaplanırken her alan için o alana kaynaklık eden iki YKS testi kullanılır.

Örnek: YKS’de 3 teste giren adayın (MAT, FEN, Edebiyat Sos-1) sayısal puanı hesaplanırken Mat ve Fen testleri dikkate alınır, Edebiyat-sos-1 netleri Sayısal puanını etkilemez.

Aynı şekilde bu adayın Eşit Ağırlık Puanı hesaplanırken de Mat ve Edebiyat Sos-1 netleri dikkate alınır, Fen netleri dikkate alınmaz.

 

 

EŞİT AĞIRLIK / TÜRKÇE MATEMATİK ALAN:

   ESKİ LYS PUAN TÜRLERİ TM-1, TM-2 TM,3

 EŞİT AĞIRLIK  (EA veya TM OLARAK ADLANDIRILABİLİR)

YKS’DE GİRMESİ GEREKEN SINAVLAR

YKS’DE EDEBİYAT - SOSYAL BİLİMLER 1 SINAVI 40 SORU ,METEMATİK SINAVI 40 SORUDAN SORUMLUDUR.

 

GİREBİLECEĞİ BÖLÜMLER:

HUKUK ,SİYASET, KAMU, ULUSLARARASI İLİŞ. İKTİSAT, İŞLETME, YÖNETİM PROGRAMLARI

TİCARET LOJİSTİK PROGRAMLARI,BANKACLIK, SİGORTA, FİNANS, EKONOMİ

TURİZM RPOGRAMLARI,FELSEFE, SOSYOLOJİ, PSİKOLOJİ,  PDR, ,SINIF ÖĞRT. ÇOCUK GELİŞİMİ

SOSYAL HİZMET,İÇ MİMARLIK,ÇEVRE TASARIM

 

TÜRKÇE SOSYAL / SÖZEL ALAN

ESKİ LYS PUAN TÜRLERİ TS-1, TS-2

 SÖZEL (SÖZ veya TS   OLARAK   ADLANDIRILIABİLİR)

 

 

 

 

      

YKS’DE GİRMESİ GEREKEN SINAVLAR

YKS’DE EDEBİYAT - SOSYAL BİLİMLER 1 SINAVI 40 SORU, SOSYAL BİLİMLER 2 SINAVI 40 SORU

 

BAŞLICA SÖZEL ALANIN LİSANS PROGRAMLARI:

TÜRKDİLİ EDEBİYATI, TÜRKÇE, TARİH, COĞRAFYA, SOSYAL BİLGİLER,DİĞER TÜRK DİLLERİ KÜLTÜR PROGRAMLARI,İLAHİYAT PROGRAMLARI,OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ, ÖZEL EĞİTİM ÖĞRT.

İLETİŞİM –GAZETECİLİK – GÖRSEL İLETİŞİM,HALKLA İLİŞKİLER REKLAMCILIK- TANITIM,YENİ MEDYA, GÖRSEL İLETİŞİM,GASTRONOMİ

SAYISAL / MATEMATİK FEN ALAN

ESKİ LYS PUAN TÜRLERİ  MF-1, MF-2, MF-3 MF-4

 SAYISAL(SAY veya MF OLARAK ADLANDIRILABİLİR)

YKS’DE GİRMESİ GEREKEN SINAVLAR

FEN BİLİMLERİ SINAVI 40 SORU -METEMATİK SINAVI 40 SORU

TÜM MÜHENDİSLİKLER,UÇAK, GEMİ, HAVACILIK UZAY PROGRAMLARI,TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, ECZACILIK, HEMŞİRELİK, EBELİK, DİL KONUŞMA TERAPİSTİ,FİZYOTERAPİ, DİYETİSYENLİK, ODYOLOJİ,ZİRAAT PROGRAMLARI İSTATİSTİK, MATEMATİK, BİLGİSAYAR PROGRAMLARI FEN PROGRAMLARI FİZİK – KİMYA – BİYOLOJİ MİMARLIK, İÇ MİMARLIK, TASARIM PROGRAMLARI

 

BAŞARI SINIRLAMASI ŞARTI:

Tıp:                        40.000 (Sayısal puanda)

Hukuk:                150.000 (EA Puanda)

Mimarlık:            200.000 (Sayısal puanda)

Öğretmenlikler: 240.000 (Say-EA-Söz-Dil Puanda)

Mühendislikler: 240.000 (Sayısal puanda)

 (Su, Orman ve Ziraat mühendislikleri hariç)

Adayların bu programları tercih edebilmeleri için ilgili puan türlerinde, belirtilen başarı sırası içinde olması gerekmektedir.

Değerler Eğitimi

Değerler, aklın ve kalbin birlikte uyum içinde olması şeklinde  tanımlanabilir.

Ahlaki, kültürel, ruhsal, toplumsal ve bireysel alana ilişkin uygun  duyarlılık geliştirmeyi ve bunları içselleştirmeyi içerir.

Toplumsal ve insani değerler insan yaşamının en önemli yanını oluşturur. Sevgi, cesaret, dostluk, yardımlaşma, temizlik, saygı, doğruluk, nezaket ve benzerleri önem verilen toplumsal değerlerdir.

 

SAYGI

Değeri,

Üstünlüğü,

Yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye ya da bir şeye  karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya neden olan sevgi duygusu,  

hürmet, ihtiram.

İnsanlara saygıyı yitirdin mi yandın bittin, on  paralık oldun demektir.

- Y. Kemal


Sevgi bir ruhsal rahatlamadır. Fakat  saygı ise vicdanen kendini huzurlu  hissetmektir.  Saygılı olanlar hep saygı görmüşlerdir.

 

Okullarda Uygulanabilirliği

Hikâyeler belirlenip sınıfta okutulur ve hikayelerden hareketle  saygının her makamda olduğu ve menfaat için değil hürmet için  kullanıldığının önemine vurgu yapılabilir.

 

SORUMLULUK

Sorumluluk, bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın  başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi,

Sorumluluk sahibi insanlar:

 • Kendi kararlarını verebilen,
 • Karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen,
 • Bağımsız davranabilen,
 • Kendine güvenli,
 • Başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen kişilerdir.

 

Okullarda Uygulanabilirliği 

 • Sosyal Sorumluluk Projelerinden, Sigarayı Bırakma Projesi üzerine durulur.
 • Okulun panolarına ve sınıflara belirli bir resim asılır ve duyurulara başlanır.
 • Sınıflar arası düzenlenecek olan en güzel pano ve afiş hazırlama yarışması üzerine öğrencilere teşvikte bulunulur.
 • Öğrencilerin hazırlayacağı panoların kontrolü sınıf öğretmenleri tarafından yapılır.

 

ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK

 • Alçak gönüllülük tam anlamıyla kibir ve gururun karşıtıdır.
 • Yetersizlik, korkaklık ve güvensizlik değildir. 
 • İnsanın kendini küçük görerek alçaltması da değildir.
 • İnsanın kendi değerlerini, yeteneklerini, olumlu ve olumsuz yanlarını iyice kendini olduğundan başka türlü görmemesi ve göstermeye kalkışmamasıdır.
 • Şimdi biraz kendimizden bahsedelim.

 

Acaba ne kadar alçak gönüllüyüz?

 • Kibrimiz veya sabah yolda gördüğümüz her hangi birisine gülümsemek çok mu zor? 
 • Yürüyen yaşlı birini yardım etmek, gönlünü almak çok mu zor?
 • Çok zengin olmak birisine yardım etmemizi, gönlünü almamızı engel mi?
 • Çok güzel olmak karşımızdaki insanın karşısında böbürlenmemizi mi gerektirir? 
 • Gururumuz alçak gönüllüğümüzü bastırıyor mu?

 

Okullarda Uygulanabilirliği

Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol…’’ sözü tahtaya yazılır. 

Çalışma kağıdı verilerek konuyla ilgili herkes yanındaki arkadaşıyla röportaj yapabilir.

 

EMPATİ

 • Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. 
 • Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. 
 • İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. 
 • Aile içi empati ise aile bireylerinin karşısındaki insanı kendi yerine  koymasıdır. 
 • Bu sayede bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre  davranır.

Empatinin tam olarak gerçekleşmesinin üç kuralı vardır;

1- Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara  onun bakış açısıyla bakmak.

2- Karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek.

3- O kişiyi anladığını ona ifade etmek.

 

Okullarda Uygulanabilirliği

 • Sınıf içerisinde ‘Işınlanma Cihazı’ etkinliği kullanılabilir.
 • Sınıfın kapısı ışınlanma cihazı olarak düşünülür
 • ve örnek olaylar yaşanıyormuşçasına her öğrenci duygularını paylaşır.

DÜRÜSTLÜK

 • Dürüstlük güvenilirliktir.
 • Dürüstlük, daima hakkın ve haklının yanında, haksızlık ve haksızın 
 • karşısında yer almaktır.
 • Dürüstlük; yalanın, sahteliğin ve ikiyüzlülüğün her türünden uzak 
 • Dürüstlük; erdemdir, erdemli yaşamdır.

 

DÜRÜSTLÜK NE DEĞİLDİR?

 • Dürüstlük, miş gibi yaşamamaktır.
 • Dürüstlük kandırmamaktır, aldatmamaktır, aldanmamaktır.
 • Dürüstlük, adam gibi yaşamaktır, yaşatmaktır.
 • Dürüstlük rol yapmak, maske takmak, sahte, yapay ve yapmacık davranmak değildir.
 • Dürüstlük haksızlık yapmamak ve haksızlığa izin vermemektir.

Okullarda Uygulanabilirliği

Başarmak için hangisi daha etkilidir…

 

SEVGİ

 • Sevginin genel bir tanımı yoktur. Yapılamaz.
 • Tadan kişi de sevginin ne olduğunu yeterince anlatamaz. 
 • Aynı zamanda sevgi evrensel bir duygudur.
 • Annenin çocuğunu sevmesi, eşlerin birbirlerini sevmesi, ilâhî bir sır olarak,gayesi “bir tenle bir teni, bir canla bir canı kavuşturmak” olan sevginin evrenselliğine en güzel örnektir.

Okullarda Uygulanabilirliği

Hikayeler anlatılarak tartışma ortamı yaratılabilir.

HOŞGÖRÜ

 • Hoşgörünün dilimizdeki manası; alttan almak, tolerans göstermek, Katlanmak gibi sözcükleri karşılar.
 • İnsanların sık sık kendini sorgulaması gereken bir konu vardır. 
 • Hayata ve çevremizdeki insanlara karşı hoşgörülü davranıyor muyuz ? 
 • Bir nevi insanları anlamaya çalışmak hoşgörülü davranmaktır.

Okullarda Uygulanabilirliği

Hoşgörü ile ilgili her sınıfta dergi hazırlatılabilir.

ADALET

Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır

Kısaca, “ahlaki doğruluk” algısıdır denilebilir. Hukuk kurallarının uygulanışı olarak algılandığı gibi, bireyler arası görgü, örf, gelenek ve göreneklere uygun eşitlik anlayışı da olabilmektedir.

 

Okullarda Uygulanabilirliği

Sınıf gruplara ayrılarak adalet gazetesi oluşturulması istenebilir. Kişilerin kendilerini sorgulamaları sağlanır.

 

YARDIMLAŞMA

Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak  çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir.

Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.

İnsanların yalnız yaşaması mümkün değildir. 

Birlikte yaşamanın gereği olan dayanışma ile insanlar yardımlaşmayı,  birlikte iş yapmayı öğrenirler. Dayanışma sayesinde daha çabuk ve daha çok iş yapabilir.

Ayrıcalıklarımız

Kulüp Çalışmalarımız

Spor Kulüpleri 

 

Satranç Kulübü  

 

 

Kütüphane Kulübü  

Model Uçak Kulübü 

 

 

Gezi Kulübü 

 

Belirli Gün ve Haftalar Kulübü